Peary's Alternate Oscars Selections

Below are the selections from Danny Peary's Alternate Oscars, with "runner up" choices listed under the winners.

1927-28 (Original nominations)

SunriseBest Production
Winner: Sunrise
The Circus
The Crowd

ChaplinBest Actor
Winner: Charles Chaplin (The Circus)
Lionel Barrymore (Sadie Thompson)
Lon Chaney (Laugh, Clown, Laugh; London After Midnight)
Emil Jannings (The Last Command; The Way of All Flesh)

PickfordBest Actress
Winner: Mary Pickford (My Best Girl)
Eleanor Boardman (The Crowd)
Gloria Swanson (Sadie Thompson)

1928-1929 (Original nominations)

Wind2Best Production
Winner: The Wind
The Wedding March

Buster KeatonBest Actor
Winner: Buster Keaton (Steamboat Bill, Jr.)
George Bancroft (The Docks of New York)
George Bancroft (Thunderbolt)

GishBest Actress
Winner: Lillian Gish (The Wind)
Betty Compson (The Docks of New York)
Marion Davies (Show People)
Bessie Love (Broadway Melody)

1929-1930 (Original nominations)

All QuietBest Production
Winner: All Quiet on the Western Front (1930)

BeeryBest Actor
Winner: Wallace Beery (Big House, The (1930))
George Arliss (Disraeli)
Maurice Chevalier (The Love Parade)

BrooksBest Actress
Winner: Louise Brooks (Pandora's Box/Lulu)
Louise Brooks (Diary of a Lost Girl (1929))
Helen Morgan (Applause)

1930-31 (Original nominations)

City LightsBest Picture
Winner: City Lights (1931)
The Criminal Code
Tabu

RobinsonBest Actor
Winner: Edward G. Robinson (Little Caesar (1931))
Jamces Cagney (Public Enemy, The (1931))
Charles Chaplin (City Lights (1931))
Fredric March (The Royal Family of Broadway)
Adolphe Menjou (Front Page, The (1931))

DietrichBest Actress
Winner: Marlene Dietrich (Morocco)
Joan Crawford (Dance, Fools, Dance)
Marie Dressler (Min and Bill)
Sylvia Sidney (An American Tragedy)

1931-32 (Original nominations)

ScarfaceBest Picture
Winner: Scarface, The Shame of the Nation
Grand Hotel (1932)

Paul MuniBest Actor
Winner: Paul Muni (Scarface, The Shame of the Nation (1932))
Wallace Beery (Champ, The (1931))
Colin Clive (Frankenstein)
Boris Karloff (Frankenstein)
Fredric March (Dr. Jekyll and Mr. Hyde)
Edward G. Robinson (Five-Star Final)

Crawford2Best Actress
Winner: Joan Crawford (Grand Hotel)
Constance Bennett (What Price Hollywood? (1932))
Marlene Dietrich (Shanghai Express))
Marie Dressler (Emma)
Ann Dvorak (Scarface, The Shame of the Nation (1932))
Norma Shearer (Private Lives)
Barbara Stanwyck (Miracle Woman)

1932-33 (Original nominations)

King KongBest Picture
Winner: King Kong
Dinner at Eight
Duck Soup
42nd Street
I Am a Fugitive from a Chain Gang
Queen Christina
Trouble in Paradise

LaughtonBest Actor
Winner: Charles Laughton (The Private Life of Henry VIII)
Charles Laughton (Island of Lost Souls)
Groucho Marx (Duck Soup)
Paul Muni (I Am a Fugitive From a Chain Gang)
William Powell (One-Way Passage)
Claude Rains (The Invisible Man)
Paul Robeson (The Emperor Jones)
Spencer Tracy (The Power and the Glory)

GarboBest Actress
Winner: Greta Garbo (Queen Christina)
Joan Blondell (Gold Diggers of 1933)
Marlene Dietrich (Blonde Venus)
Irene Dunne (Back Street)
Kay Francis (One-Way Passage)
Kay Francis (Trouble in Paradise)
Jean Harlow (Red Dust)
Miriam Hopkins (Trouble in Paradise)
Barbara Stanwyck (The Bitter Tea of General Yen)

1934 (Original nominations)

Scarlet EmpressBest Picture
Winner: The Scarlet Empress
The Gay Divorcee
It Happened One Night
It's a Gift (1934)
Twentieth Century

BarrymoreBest Actor
Winner: John Barrymore (Twentieth Century)
W.C. Fields (It's a Gift)
W.C. Fields (The Old-Fashioned Way)
William Powell (The Thin Man)
Claude Rains (The Man Who Reclaimed His Head)

DavisBest Actress
Winner: Bette Davis (Of Human Bondage)
Claudette Colbert (It Happened One Night)
Carole Lombard (Twentieth Century)
Myrna Loy (Manhattan Melodrama)
Norma Shearer (The Barretts of Wimpole Street)
Margaret Sullavan (Little Man, What Now?)

1935 (Original nominations)

39 StepsBest Picture
Winner: 39 Steps, The
The Informer
Man on the Flying Trapeze
Mutiny on the Bounty
A Night at the Opera
Top Hat

W.C.FieldsBest Actor
Winner: W.C. Fields (Man on the Flying Trapeze)
Robert Donat (39 Steps, The)
Leslie Howard (The Scarlet Pimpernel)
Boris Karloff (Bride of Frankenstein)
Charles Laughton (Mutiny on the Bounty)
Peter Lorre (Mad Love)

Alice AdamsBest Actress
Winner: Katharine Hepburn (Alice Adams)
Bette Davis (Dangerous)
Miriam Hopkins (Becky Sharp)
Margaret Sullavan (The Good Fairy)

1936 (Original nominations)

Modern TimesBest Picture
Winner: Modern Times
Libeled Lady
Mr. Deeds Goes to Town
Swing Time

Chaplin2Best Actor
Winner: Charles Chaplin ( Modern Times)
Gary Cooper (Mr. Deeds Goes to Town)
Paul Muni (The Story of Louis Pasteur)
William Powell (My Man Godfrey)

HarlowBest Actress
Winner: Jean Harlow (Libeled Lady)
Jean Arthur (Mr. Deeds Goes to Town)
Paulette Goddard ( Modern Times)
Katharine Hepburn (Sylvia Scarlett)
Carole Lombard (My Man Godfrey)

1937 (Original nominations)

Stage DoorBest Picture
Winner: Stage Door
The Awful Truth
A Star is Born

Cary GrantBest Actor
Winner: Cary Grant (The Awful Truth)
Paul Muni (The Life of Emile Zola))
Spencer Tracy (Captains Courageous)

Irene DunneBest Actress
Winner: Irene Dunne (The Awful Truth)
Jean Arthur (Easy Living)
Greta Garbo (Camille)
Janet Gaynor (A Star is Born)
Katharine Hepburn (Stage Door)
Carole Lombard (Nothing Sacred)
Anna Neagle (Victoria the Great)
Ginger Rogers (Stage Door)

1938 (Original nominations)

Robin HoodBest Picture
Winner: The Adventures of Robin Hood
Angels with Dirty Faces
Grand Illusion
Lady Vanishes, The
Snow White and the Seven Dwarfs

Angels CagneyBest Actor
Winner: James Cagney (Angels with Dirty Faces)
Robert Donat (The Citadel)
Cary Grant (Bringing Up Baby)
Charles Laughton (The Beachcomber)
Charles Laughton (St. Martin's Lane)
Spencer Tracy (Boys Town)

SullavanBest Actress
Winner: Margaret Sullavan (Three Comrades)
Katharine Hepburn (Bringing Up Baby)
Katharine Hepburn (Holiday)
Norma Shearer (Marie Antoinette)

1939 (Original nominations)

Woody AllenBest Picture
Winner: The Wizard of Oz
Destry Rides Again
Gone With the Wind
Gunga Din
Mr. Smith Goes to Washington
Stagecoach
The Women

Robert DonatBest Actor
Winner: Robert Donat (Goodbye, Mr. Chips)
Henry Fonda (Young Mr. Lincoln)
Cary Grant (In Name Only)
James Stewart (Destry Rides Again)
James Stewart (Mr. Smith Goes to Washington)

Vivien GoneBest Actress
Winner: Vivien Leigh (Gone With the Wind)
Jean Arthur (Mr. Smith Goes to Washington)
Bette Davis (Dark Victory)
Greta Garbo (Ninotchka)
Judy Garland (The Wizard of Oz)
Norma Shearer (The Women))

1940 (Original nominations)

Grapes of WrathBest Picture
Winner: Grapes of Wrath, The (1940)
His Girl Friday
The Long Voyage Home
The Philadelphia Story
Pinocchio
The Sea Hawk
The Shop Around the Corner

Henry FondaBest Actor
Winner: Henry Fonda (Grapes of Wrath, The (1940))
James Cagney (City for Conquest)
Charles Chaplin (The Great Dictator)
W.C. Fields (The Bank Dick)
Cary Grant (His Girl Friday)
James Stewart (The Shop Around the Corner)

Rosalind RussellBest Actress
Winner: Rosalind Russell (His Girl Friday)
Bette Davis (The Letter)
Joan Fontaine (Rebecca)
Greer Garson (Pride and Prejudice)
Katharine Hepburn (The Philadelphia Story)
Margaret Sullavan (The Shop Around the Corner)

1941 (Original nominations)

Best Picture
Winner: Citizen Kane
Ball of Fire
Maltese Falcon, The
That Hamilton Woman

Gary CooperBest Actor
Winner: Gary Cooper (Ball of Fire)
Humphrey Bogart (Maltese Falcon, The)
Humphrey Bogart (High Sierra)
Charles Boyer (Hold Back the Dawn)
Cary Grant (Penny Serenade)
Robert Montgomery (Here Comes Mr. Jordan)
Orson Welles (Citizen Kane)

Stanwyck Ball of FireBest Actress
Winner: Barbara Stanwyck (Ball of Fire)
Bette Davis (The Little Foxes)
Olivia de Havilland (Hold Back the Dawn)
Irene Dunne (Penny Serenade)
Geraldine Fitzgerald (Shining Victory)
Joan Fontaine (Suspicion)
Vivien Leigh (That Hamilton Woman)
Barbara Stanwyck (The Lady Eve)

1942 (Original nominations)

Sullivan's travelsBest Picture
Winner: Sullivan's Travels
The Magnificent Ambersons
The Palm Beach Story
To Be or Not to Be (1942)

CagneyBest Actor
Winner: James Cagney (Yankee Doodle Dandy)
Jack Benny (To Be or Not to Be (1942))
Joseph Cotten (The Magnificent Ambersons)
Joel McCrea (Sullivan's Travels)
Spencer Tracy (Woman of the Year)
Monty Woolley (The Pied Piper)

Carole LombardBest Actress
Winners: Carole Lombard (To Be or Not to Be (1942))
AND
Ginger Rogers (The Major and the Minor)
Bette Davis (Now, Voyager)
Katharine Hepburn (Woman of the Year)
Veronica Lake (Sullivan's Travels)

1943 (Original nominations)

CasablancaBest Picture
Winner: Casablanca
Heaven Can Wait
The Human Comedy
The More the Merrier
Shadow of a Doubt

Humphrey BogartBest Actor
Winner: Humphrey Bogart (Casablanca)
John Carradine (Hitler's Madman)
Joseph Cotten (Shadow of a Doubt)
Roger Livesey (The Life and Death of Colonel Blimp)
Mickey Rooney (The Human Comedy)

Jean ArthurBest Actress
Winner: Jean Arthur (The More the Merrier)
Ingrid Bergman (Casablanca)
Ingrid Bergman (For Whom the Bell Tolls)
Ida Lupino (The Hard Way)
Teresa Wright (Shadow of a Doubt)

1944 (Original nominations)

Double IndemnityBest Picture
Winner: Double Indemnity
Gaslight
Going My Way
Laura
Meet Me in St Louis
Murder, My Sweet

Charles BoyerBest Actor
Winner: Charles Boyer (Gaslight)
Humphrey Bogart (To Have and Have Not)
John Carradine (Bluebeard)
Laird Cregar (The Lodger)
Bing Crosby (Going My Way)
Fred MacMurray (Double Indemnity)

Stanwyck DoubleBest Actress
Winner: Barbara Stanwyck (Double Indemnity)
Ingrid Bergman (Gaslight)

1945 (Original nominations)

They Were ExpendableBest Picture
Winner: They Were Expendable
Scarlet Street
The Suspect
A Tree Grows in Brooklyn

KarloffBest Actor
Winner: Boris Karloff (The Body Snatcher)
Humphrey Bogart (To Have and Have Not)
Henry Daniell (The Body Snatcher)
Edward G. Robinson (Scarlet Street)
Edward G. Robinson (The Woman in the Window)
Charles Laughton (The Suspect)
Robert Montgomery (They Were Expendable)

Joan BennettBest Actress
Winner: Joan Bennett (Scarlet Street)
Lauren Bacall (To Have and Have Not)
Ingrid Bergman (The Bells of St. Mary's)

1946 (Original nominations)

Jimmy StewartBest Picture
Winner: It's a Wonderful Life
The Best Years of Our Lives
Henry V
My Darling Clementine
Notorious

Jimmy StewartBest Actor
Winner: James Stewart (It's a Wonderful Life)
Henry Fonda (My Darling Clementine)
Rex Harrison (Anna and the King of Siam)
Fredric March (The Best Years of Our Lives)
Laurence Olivier (Henry V)

Ingrid BergmanBest Actress
Winner: Ingrid Bergman (Notorious)
Irene Dunne Anna and the King of Siam)
Olivia de Haviland (To Each His Own)
Celia Johnson (Brief Encounter (1945))
Myrna Loy (The Best Years of Our Lives)
Donna Reed (It's a Wonderful Life)

1947 (Original nominations)

Monsieur VerdouxBest Picture
Winner: Monsieur Verdoux (1947)
Black Narcissus
Great Expectations
Miracle on 34th Street
Nightmare Alley
Out of the Past

Chaplin VerdouxBest Actor
Winner: Charles Chaplin (Monsieur Verdoux (1947))
John Garfield (Body and Soul)
Edmund Gwenn (Miracle on 34th Street)
Robert Mitchum (Out of the Past)

Deborah KerrBest Actress
Winner: Deborah Kerr (Black Narcissus)
Joan Bennett (The Macomber Affair)
Betty Grable (Mother Wore Tights)
Jane Greer (Out of the Past)
Susan Hayward (Smash-Up: The Story of a Woman)

1948 (Original nominations)

Treasure SierraBest Picture
Winner: The Treasure of the Sierra Madre
Fort Apache
Letter From an Unknown Woman (1948)
Red River

WalbrookBest Actor
Winner: Anton Walbrook (The Red Shoes)
Humphrey Bogart (The Treasure of the Sierra Madre)
Montgomery Clift (The Search)
John Garfield (Force of Evil)
Laurence Olivier (Hamlet)
James Stewart (Call Northside 777)
John Wayne (Red River)
Clifton Webb (Sitting Pretty)

FontaineBest Actress
Winner: Joan Fontaine (Letter From an Unknown Woman (1948))
Olivia de Havilland (The Snake Pit)

1949 (Original nominations)

Gun CrazyBest Picture
Winner: Gun Crazy
The Heiress
On the Town
They Live by Night
White Heat

Kirk DouglasBest Actor
Winner: Kirk Douglas (Champion)
James Cagney (White Heat)
John Dall (Gun Crazy)
Cary Grant (I Was a Male War Bride)
Gene Kelly (On the Town)
Ralph Richardson (The Fallen Idol)
Robert Ryan (The Set-Up)
John Wayne (She Wore a Yellow Ribbon)

HeiressBest Actress
Winner: Olivia de Havilland The Heiress
Joan Crawford (Flamingo Road)
Peggy Cummins (Gun Crazy)
Susan Hayward (My Foolish Heart)

1950 (Original nominations)

Sunset BoulevardBest Picture
Winner: Sunset Boulevard
All About Eve
The Asphalt Jungle
In a Lonely Place
The Third Man
Winchester '73

Spencer TracyBest Actor
Winner: Spencer Tracy (Father of the Bride)
Humphrey Bogart (In a Lonely Place)
Marlon Brando (The Men)
John Garfield (The Breaking Point)
Sterling Hayden (The Asphalt Jungle)
Robert Newton (Treasure Island)
James Stewart (Harvey)
James Stewart (Winchester '73

Gloria SwansonBest Actress
Winner: Gloria Swanson (Sunset Boulevard)
Bette Davis (All About Eve)
Katharine Hepburn (Adam's Rib)
Judy Holliday (Born Yesterday)
Betty Hutton (Annie Get Your Gun)
Maureen O'Hara (Rio Grande (1950))

1951 (Original nominations)

Strangers TrainBest Picture
Winner: Strangers on a Train
The African Queen
Big Carnival, The/Ace in the Hole (1951)
A Streetcar Named Desire
The Thing

Alistair SimBest Actor
Winners: Alastair Sim (A Christmas Carol)
AND
Robert Walker (Strangers on a Train)
Humphrey Bogart (The African Queen)
Marlon Brando (A Streetcar Named Desire)
Kirk Douglas (Big Carnival, The/Ace in the Hole (1951))

Vivien LeighBest Actress
Winner: Vivien Leigh (A Streetcar Named Desire)
Katharine Hepburn (The African Queen)

1952 (Original nominations)

Singin in the RainBest Picture
Winner: Singin' In the Rain
The Quiet Man

John WayneBest Actor
Winner: John Wayne (The Quiet Man)
Charles Chaplin (Limelight)
Kirk Douglas (The Bad and the Beautiful)
Cary Grant (Monkey Business)
Alec Guinness (The Lavender Hill Mob)
Gene Kelly (Singin' In the Rain)

Judy HollidayBest Actress
Winner: Judy Holliday (The Marrying Kind)
Julie Harris (The Member of the Wedding)
Jennifer Jones (Ruby Gentry)
Maureen O'Hara (The Quiet Man)
Debbie Reynolds (Singin' In the Rain)
Ginger Rogers (Monkey Business)

1953 (Original nominations)

ShaneBest Picture
Winner: Shane
The Big Heat
Stalag 17

Montgomery CliftBest Actor
Winner: Montgomery Clift (From Here to Eternity)
Alan Ladd (Shane)
Burt Lancaster (From Here to Eternity)
John Wayne (Hondo)
Charles Winninger (The Sun Shines Bright)

Gloria GrahameBest Actress
Winner: Gloria Grahame (The Big Heat)
Doris Day (Calamity Jane)
Audrey Hepburn (Roman Holiday)
Marilyn Monroe (Gentlemen Prefer Blondes)
Geraldine Page (Hondo)
Jane Russell (Gentlemen Prefer Blondes)

1954 (Original nominations)

Salt of the EarthBest Picture
Winner: Salt of the Earth
Johnny Guitar
Rear Window
Seven Brides for Seven Brothers
A Star is Born

Brando WaterfrontBest Actor
Winner: Marlon Brando (On the Waterfront)
Charles Laughton (Hobson's Choice)
James Mason (A Star is Born)

Judy GarlandBest Actress
Winner: Judy Garland (A Star is Born)
Dorothy Dandridge (Carmen Jones)
Judy Holliday (It Should Happen to You)
Jennifer Jones (Beat the Devil)
Grace Kelly (Rear Window)
Eva Marie Saint (On the Waterfront)

1955 (Original nominations)

Night of the HunterBest Picture
Winner: The Night of the Hunter
Blackboard Jungle
East of Eden
Kiss Me Deadly
Mister Roberts
Rebel Without a Cause

James DeanBest Actor
Winner: James Dean (Rebel Without a Cause)
James Cagney (Mister Roberts)
James Dean (East of Eden)
Henry Fonda (Mister Roberts)
Robert Mitchum (The Night of the Hunter)

MagnaniBest Actress
Winner: Anna Magnani (The Rose Tattoo)
Bette Davis (The Virgin Queen)
Julie Harris (East of Eden)
Susan Hayward (I'll Cry Tomorrow)

1956 (Original nominations)

The SearchersBest Picture
Winner: The Searchers
Invasion of the Body Snatchers
The Killing
Richard III

Laurence OlivierBest Actor
Winner: Laurence Olivier (Richard III)
Yul Brynner (The King and I)
Kirk Douglas (Lust for Life)
Sterling Hayden (The Killing)
Burt Lancaster (The Rainmaker)
James Mason (Bigger Than Life)
John Wayne (The Searchers)

Hepburn RainmakerBest Actress
Winner: Katharine Hepburn (The Rainmaker)
Carroll Baker (Baby Doll)
Ingrid Bergman (Anastasia)
Judy Holliday (The Solid Gold Cadillac)
Marilyn Monroe (Bus Stop)

1957 (Original Nominations)

Paths of GloryBest Picture
Winner: Paths of Glory
A Face in the Crowd
Sweet Smell of Success (1957)
12 Angry Men

Andy GriffithBest Actor
Winner: Andy Griffith (A Face in the Crowd)
Tony Curtis (Sweet Smell of Success (1957))
William Holden (The Bridge on the River Kwai)
Charles Laughton (Witness for the Prosecution)

Joanne WoodwardBest Actress
Winner: Joanne Woodward (The Three Faces of Eve)
Deborah Kerr (Heaven Knows, Mr. Allison)
Patricia Neal (A Face in the Crowd)

1958 (Original nominations)

Touch of EvilBest Picture
Winner: Touch of Evil

Alec GuinnessBest Actor
Winner: Alec Guinness (The Horse's Mouth)
Rock Hudson (The Tarnished Angels)
Spencer Tracy (The Last Hurrah)

Susan HaywardBest Actress
Winner: Susan Hayward (I Want to Live!)
Ingrid Bergman (The Inn of the Sixth Happiness)
Kim Stanley (The Goddess)

1959 (Original nominations)

Some Like it HotBest Picture
Winner: Some Like It Hot
North by Northwest
Rio Bravo

Jack LemmonBest Actor
Winner: Jack Lemmon (Some Like It Hot)
Tony Curtis (Some Like It Hot)
Cary Grant (North by Northwest)
Dean Martin (Rio Bravo)
Paul Muni (The Last Angry Man)
John Wayne (Rio Bravo)

Monroe Some LikeBest Actress
Winner: Marilyn Monroe (Some Like It Hot)
Angie Dickinson (Rio Bravo)
Audrey Hepburn (The Nun's Story)
Lee Remick (Anatomy of a Murder)
Eva Marie Saint (North by Northwest)
Simone Signoret (Room at the Top)

1960 (Original nominations)

Psycho2Best Picture
Winner: Psycho
Wild River
The Apartment
Elmer Gantry
Spartacus

Anthony PerkinsBest Actor
Winner: Anthony Perkins (Psycho)
Montgomery Clift (Wild River)
Alec Guinness (Tunes of Glory)
Trevor Howard (Sons and Lovers)
Burt Lancaster (Elmer Gantry)
Jack Lemmon (The Apartment)
Laurence Olivier (The Entertainer)

Jean SimmonsBest Actress
Winner: Jean Simmons (Elmer Gantry)
Greer Garson (Sunrise at Campobello)
Deborah Kerr (The Sundowners)
Hayley Mills (Pollyanna)

1961 (Original nominations)

West Side StoryBest Picture
Winner: West Side Story (1961)

Paul NewmanBest Actor
Winner: Paul Newman (The Hustler)
James Cagney (One, Two, Three)
Albert Finney (Saturday Night and Sunday Morning)
Sidney Poitier (A Raisin in the Sun)
Anthony Quinn (The Savage Innocents)

Natalie woodBest Actress
Winner: Natalie Wood (Splendor in the Grass)
Lola Albright (A Cold Wind in August)
Audrey Hepburn (Breakfast at Tiffany's)
Piper Laurie (The Hustler)
Vivien Leigh (The Roman Spring of Mrs. Stone)
Sophia Loren (Two Women)
Hayley Mills (Whistle Down the Wind)
Marilyn Monroe (The Misfits)
Rita Tushington (A Taste of Honey)

1962 (Original nominations)

Ride the High CountryBest Picture
Winner: Ride the High Country
Lawrence of Arabia
Long Day's Journey Into Night
The Man Who Shot Liberty Valance
The Miracle Worker

Peter OTooleBest Actor
Winner: Peter O'Toole (Lawrence of Arabia)
Kirk Douglas (Lonely Are the Brave)
Joel McCrea (Ride the High Country)
James Mason (Lolita)
Gregory Peck (To Kill a Mockingbird)
Randolph Scott (Ride the High Country)
Dean Stockwell (Long Day's Journey Into Night)

Anne BancroftBest Actress
Winner: Anne Bancroft (The Miracle Worker)
Bette Davis (What Ever Happened to Baby Jane?)
Katharine Hepburn (Long Day's Journey Into Night)
Shirley MacLaine (Two for the Seesaw)

1963 (Original nominations)

Best Picture
Winner: None

Jerry LewisBest Actor
Winner: Jerry Lewis (The Nutty Professor)
Rex Harrison (Cleopatra)

Leslie CaronBest Actress
Winner: Leslie Caron (The L-Shaped Room)
Shirley MacLaine (Irma La Douce)
Patricia Neal (Hud)

1964 (Original nominations)

Dr. StrangeloveBest Picture
Winner: Dr. Strangelove: Or, How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Hard Day's Night, A (1964)
The Servant
A Shot in the Dark

Peter SellersBest Actor
Winner: Peter Sellers (Dr. Strangelove: Or, How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
Dirk Bogarde (The Servant)
Sean Connery (Goldfinger)
Peter O'Toole (Becket)
Anthony Quinn (Zorba the Greek)
Tony Randall (The 7 Faces of Dr. Lao)
Peter Sellers (A Shot in the Dark)

Paula PrentissBest Actress
Winner: Paula Prentiss (Man's Favorite Sport?)
Anne Bancroft (The Pumpkin Eater)

1965 (Original nominations)

RepulsionBest Picture
Winner: Repulsion

Sean ConneryBest Actor
Winner: Sean Connery (The Hill)
Ivan Dixon (Nothing But a Man)
Laurence Olivier (Othello)

Julie AndrewsBest Actress
Winner: Julie Andrews (Sound of Music, The (1965))
Julie Christie (Darling)

1966 (Original nominations)

CuldeSacBest Picture
Winner: Cul-de-Sac

Richard BurtonBest Actor
Winner: Richard Burton (Who's Afraid of Virginia Woolf?)
Michael Caine (Alfie)
Sean Connery (A Fine Madness)
Zero Mostel (A Funny Thing Happened on the Way to the Forum)
Donald Pleasence (Cul-de-Sac)
Paul Scofield (A Man For All Seasons)
Lionel Stander (Cul-de-Sac)

Elizabeth TaylorBest Actress
Winner: Elizabeth Taylor (Who's Afraid of Virginia Woolf?)
Anne Bancroft (Seven Women)
Lynn Redgrave (Georgy Girl)
Tuesday Weld (Lord Love a Duck)

1967 (Original nominations)

Bonnie and ClydeBest Picture
Winner: Bonnie and Clyde
Chimes at Midnight/Falstaff
The Graduate
Point Blank
Two for the Road

Orson WellesBest Actor
Winner: Orson Welles (Chimes at Midnight/Falstaff)
Dirk Bogarde (Accident)
Albert Finney (Two for the Road)
Dustin Hoffman (The Graduate)
Lee Marvin (Point Blank)
James Mason (The Deadly Affair)

Audrey HepburnBest Actress
Winner: Audrey Hepburn (Two for the Road)
Anne Bancroft (The Graduate)
Faye Dunaway (Bonnie and Clyde)

1968 (Original nominations)

2001Best Picture
Winner: 2001: A Space Odyssey
Oliver!
Petulia

Steve McQueenBest Actor
Winner: Steve McQueen (Bullitt)
Ron Moody (Oliver!)
Peter O'Toole (The Lion in Winter)
Vincent Price (The Conqueror Worm)
Cliff Robertson (Charly)
George C. Scott (Petulia)
Peter Sellers (The Party)
Richard Widmark (Madigan)

Tuesday WeldBest Actress
Winner: Tuesday Weld (Pretty Poison)
Julie Christie (Petulia)
Katharine Hepburn (The Lion in Winter)
Barbra Streisand (Funny Girl)
Joanne Woodward (Rachel, Rachel)

1969 (Original nominations)

Once Upon a TimeBest Picture
Winner: Once Upon a Time in the West
Medium Cool
They Shoot Horses, Don't They?

Dustin Hoffman MidnightBest Actor
Winner: Dustin Hoffman (Midnight Cowboy)
James Caan (The Rain People)
Steve McQueen (The Reivers)
Jon Voight (Midnight Cowboy)
John Wayne (True Grit)

Shirley KnightBest Actress
Winner: Shirley Knight (The Rain People)
Genevieve Bujold (Anne of the Thousand Days)
Jane Fonda (They Shoot Horses, Don't They?)

1970 (Original nominations)

Nicholson Five EasyBest Picture
Winner: Five Easy Pieces
The Ballad of Cable Hogue
Burn!
The Honeymoon Killers
Little Big Man

Nicholson Five EasyBest Actor
Winner: Jack Nicholson (Five Easy Pieces)
Peter Boyle (Joe)
Marlon Brando (Burn!)
Ben Gazzara (Husbands)
Dustin Hoffman (Little Big Man)
Tony Lo Bianco (The Honeymoon Killers)
Jason Robards, Jr. (The Ballad of Cable Hogue)
George C. Scott (Patton)
George Segal (Where's Poppa?)
Gene Wilder (Start the Revolution Without Me)

Glenda JacksonBest Actress
Winner: Glenda Jackson (Women in Love)
Barbara Loden (Wanda)

1971 (Original nominations)

McCabeBest Picture
Winner: McCabe and Mrs. Miller
Dirty Harry
Klute
The Last Picture Show
Macbeth
Walkabout

Malcolm McDowellBest Actor
Winner: Malcolm McDowell (A Clockwork Orange)
Gene Hackman (The French Connection)
Jack Nicholson (Carnal Knowledge)
George C. Scott (
The Hospital)

Jane FondaBest Actress
Winner: Jane Fonda (Klute)
Jenny Agutter (Walkabout)
Verna Bloom (The Hired Hand)
Julie Christie (McCabe and Mrs. Miller)
Ruth Gordon (Harold and Maude)
Glenda Jackson (Sunday Bloody Sunday)
Jessica Walter (Play Misty for Me)
Kitty Winn (The Panic in Needle Park)

1972 (Original nominations)

GodfatherBest Picture
Winner: The Godfather
Cabaret
Deliverance
Play It Again, Sam

Woody Allen2Best Actor
Winner: Woody Allen (Play It Again, Sam )
Robert Duvall (Tomorrow)
Stacy Keach (Fat City)
Peter O'Toole (The Ruling Class)
Al Pacino (The Godfather)
Jon Voight (Deliverance)

Liza MinnelliBest Actress
Winner: Liza Minnelli (Cabaret)
Shirley MacLaine (The Possession of Joel Delaney)
Barbra Streisand (What's Up, Doc?)

1973 (Original nominations)

American GraffitiBest Picture
Winner: American Graffiti
Bang the Drum Slowly
Long Goodbye, The
Mean Streets
The Way We Were

Marlon Brando TangoBest Actor
Winner: Marlon Brando (Last Tango in Paris)
Divine (Pink Flamingos)
Malcolm McDowell (O Lucky Man!)
Robert Mitchum (The Friends of Eddie Coyle)
Michael Moriarty (Bang the Drum Slowly)
Jack Nicholson (The Last Detail)
Robert Redford (The Way We Were)

StreisandBest Actress
Winner: Barbra Streisand (The Way We Were)

1974 (Original nominations)

ChinatownBest Picture
Winner: Chinatown
Alice Doesn't Live Here Anymore
Monty Python and the Holy Grail
The Parallax View
Thieves Like Us

Gene HackmanBest Actor
Winner: Gene Hackman (The Conversation)
Warren Beatty (The Parallax View)
Art Carney (Harry and Tonto)
Keith Carradine (Thieves Like Us)
Divine (Female Trouble)
Richard Dreyfuss (
The Apprenticeship of Duddy Kravitz)
Jack Nicholson (Chinatown)
Gene Wilder (Young Frankenstein)

Burstyn AliceBest Actress
Winner: Ellen Burstyn (Alice Doesn't Live Here Anymore)
Diahann Carroll (Claudine)
Shelley Duvall (Thieves Like Us)
Goldie Hawn (The Sugarland Express)

1975 (Original nominations)

Man Who Would Be KingBest Picture
Winner: The Man Who Would Be King
Jaws
One Flew Over the Cuckoo's Nest

Nicholson2Best Actor
Winner: Jack Nicholson (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
Michael Caine (The Man Who Would Be King)
Sean Connery (The Man Who Would Be King)
Tim Curry (The Rocky Horror Picture Show)
Gene Hackman (Night Moves)
Walter Matthau (The Sunshine Boys)
Robert Mitchum (Farewell, My Lovely)

Isabelle AdjaniBest Actress
Winner: Isabelle Adjani (The Story of Adele H.)
Louise Fletcher (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
Carol Kane (Hester Street)

1976 (Original nominations)

Th FrontBest Picture
Winner: The Front

De Niro TaxiBest Actor
Winner: Robert De Niro (Taxi Driver)
Woody Allen (The Front)
Giancarlo Giannini (Seven Beauties)
William Holden (Network)
Walter Matthau (The Bad News Bears)
Sylvester Stallone (Rocky)
John Wayne (The Shootist)

Sissy Spacek CarrieBest Actress
Winner: Sissy Spacek (Carrie)
Faye Dunaway (Network)
Audrey Hepburn (Robin and Marian)
Glynnis O'Connor (Ode to Billy Joe)
Liv Ullmann (Face to Face)

1977 (Original nominations)

Annie HallBest Picture
Winner: Annie Hall
Close Encounters of the Third Kind
Julia
Three Women

John TravoltaBest Actor
Winner: John Travolta (Saturday Night Fever)
Woody Allen (Annie Hall)
Richard Dreyfuss (The Goodbye Girl)
Paul Newman (Slap Shot)
Craig Russell (Outrageous!)

Diane KeatonBest Actress
Winner: Diane Keaton (Annie Hall)
Anne Bancroft (The Turning Point)
Shelley Duvall (Three Women)
Jane Fonda (Julia)
Diane Keaton (Looking for Mr. Goodbar)
Shirley MacLaine (The Turning Point)
Sissy Spacek (Three Women)

1978 (Original nominations)

Coming HomeBest Picture
Winner: Coming Home
Go Tell the Spartans
Interiors

Jon VoightBest Actor
Winner: Jon Voight ( Coming Home)
Gary Busey (The Buddy Holly Story)
Dustin Hoffman (Straight Time)
Harvey Keitel (Fingers)
Tim McIntire (American Hot Wax)

Jill ClayburghBest Actress
Winner: Jill Clayburgh (An Unmarried Woman)
Jane Fonda ( Coming Home)
Melanie Mayron (Girlfriends)

1979 (Original nominations)

ManhattanBest Picture
Winner: Manhattan
Breaking Away
Norma Rae

Ben GazzaraBest Actor
Winner: Ben Gazzara (Saint Jack)
Woody Allen (Manhattan)
Dennis Christopher (Breaking Away)
Phil Daniels (Quadrophenia)
Dustin Hoffman (Kramer vs. Kramer)
Ron Leibman (Norma Rae)
Dudley Moore ("10")
Nick Nolte (North Dallas Forty)
Richard Pryor (Richard Pryor: Live in Concert)
Burt Reynolds (Starting Over)
Peter Sellers (Being There)

Sally FieldBest Actress
Winner: Sally Field (Norma Rae)
Jill Clayburgh (Starting Over)
Jane Fonda (The China Syndrome)
Diane Keaton (Manhattan)
Bette Midler (The Rose)

1980 (Original nominations)

Raging BullBest Picture
Winner: Raging Bull
The Empire Strikes Back
The Long Riders
Ordinary People (1980)
Tess

Robert DeNiro Raging BullBest Actor
Winner: Robert De Niro (Raging Bull)
Bob Hoskins (The Long Good Friday)
Peter O'Toole (The Stunt Man)

Ellen Burstyn ResurrectionBest Actress
Winner: Ellen Burstyn (Resurrection)
Judy Davis (My Brilliant Career)
Shelley Duvall (The Shining)
Jodie Foster (Foxes)
Goldie Hawn (Private Benjamin)
Helen Mirren (The Long Good Friday)
Gena Rowlands (Gloria)
Sissy Spacek (Coal Miner's Daughter)

1981 (Original nominations)

RedsBest Picture
Winner: Reds
Atlantic City
Cutter's Way
Raiders of the Lost Ark

John HeardBest Actor
Winner: John Heard (Cutter's Way)
Warren Beatty (Reds)
Albert Brooks (Modern Romance)
Henry Fonda (On Golden Pond)
Harrison Ford (Raiders of the Lost Ark)
Burt Lancaster (Atlantic City)
Steve Martin (Pennies From Heaven)
Donald Sutherland (Eye of the Needle)
Treat Williams (Prince of the City)

Sissy RaggedyBest Actress
Winner: Sissy Spacek (Raggedy Man)
Diane Keaton (Reds)
Margot Kidder (Heartaches)
Susan Sarandon (Atlantic City)
Meryl Streep (The French Lieutenant's Woman)

1982 (Original nominations)

ETBest Picture
Winner: E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
Blade Runner
Gandhi
Moonlighting
Tootsie

Dustin Hoffman TootsieBest Actor
Winner: Dustin Hoffman (Tootsie)
Albert Finney (Shoot the Moon)
Jeremy Irons (Moonlighting)
Ben Kingsley (Gandhi)
Paul Newman (The Verdict)

Jessica LangeBest Actress
Winner: Jessica Lange (Frances)
Julie Andrews (Victor/Victoria)
Diane Keaton (Shoot the Moon)
Sissy Spacek (Missing)
Debra Winger (An Officer and a Gentleman)

1983 (Original nominations)

Right StuffBest Picture
Winner: The Right Stuff
Local Hero
Man of Flowers
Terms of Endearment

Michael CaineBest Actor
Winner: Michael Caine (Educating Rita)
Tom Conti (Reuben, Reuben)
Jeremy Irons (Betrayal)
Norman Kaye (Man of Flowers)
Anthony Perkins (Psycho II)
Charles Martin Smith (Never Cry Wolf)

Shirley MacLaineBest Actress
Winner: Shirley MacLaine (Terms of Endearment)
Jane Alexander (Testament)
Rosanna Arquette (Baby It's You)
Bonnie Bedelia (Heart Like a Wheel)
Barbara Hershey (The Entity)
Meryl Streep (Silkwood)
Barbra Streisand (Yentl)
Julie Walters (Educating Rita)
Debra Winger (Terms of Endearment)

1984 (Original nominations)

Killing FieldsBest Picture
Winner: The Killing Fields
This Is Spinal Tap

Albert FinneyBest Actor
Winner: Albert Finney (Under the Volcano)
F. Murray Abraham (Amadeus)
Victor Banerjee (A Passage to India)
Tom Hanks (Splash)
Joe Morton (The Brother from Another Planet)

Kathleen TurnerBest Actress
Winner: Kathleen Turner (Romancing the Stone)
Judy Davis (A Passage to India)
Sally Field (Places in the Heart)
Daryl Hannah (Splash)
Molly Ringwald (Sixteen Candles)
Kathleen Turner (Crimes of Passion)
Lesley Ann Warren (Choose Me)

1985 (Original nominations)

BrazilBest Picture
Winner: Brazil
Insignificance
Out of Africa
Prizzi's Honor
Silverado

Jack NicholsonBest Actor
Winner: Jack Nicholson (Prizzi's Honor)
Albert Brooks (Lost in America)
Harrison Ford (Witness)
Michael J. Fox (Back to the Future)
Sean Penn (The Falcon and the Snowman)

Theresa RussellBest Actress
Winner: Theresa Russell (Insignificance)
Rosanna Arquette (Desperately Seeking Susan)
Laura Dern (Smooth Talk)
Mia Farrow (The Purple Rose of Cairo)
Whoopi Goldberg (The Color Purple)
Geraldine Page (The Trip to Bountiful)
Miranda Richardson (Dance With a Stranger)
Meryl Streep (Out of Africa)
Kathleen Turner (Prizzi's Honor)

1986 (Original nominations)

PlatoonBest Picture
Winner: Platoon
A Room With a View
‘Round Midnight
Salvador
Sid and Nancy

James WoodsBest Actor
Winner: James Woods (Salvador)
Harrison Ford (The Mosquito Coast)
Dexter Gordon (‘Round Midnight)
Bob Hoskins (Mona Lisa)
Gary Oldman (Sid and Nancy)

Melanie GriffithBest Actress
Winner: Melanie Griffith (Something Wild)
Jane Fonda (The Morning After)
Chloe Webb (Sid and Nancy)

1987 (Original nominations)

Empire of the SunBest Picture
Winner: Empire of the Sun
House of Games

Joe MantegnaBest Actor
Winner: Joe Mantegna (House of Games)
Christian Bale (Empire of the Sun)
Nicholas Cage (Raising Arizona)
Danny DeVito (Tin Men)
Michael Douglas (Wall Street)
Jack Nicholson (Ironweed)
Terry O'Quinn (The Stepfather)
Lou Diamond Phillips (La Bamba)
Donald Sutherland (Wolf at the Door)

Meryl StreepBest Actress
Winner: Meryl Streep (Ironweed)
Glenn Close (Fatal Attraction)
Lindsay Crouse (House of Games)
Holly Hunter (Broadcast News)
Holly Hunter (Raising Arizona)
Anjelica Huston (The Dead)
Sally Kirkland (Anna)
Christine Lahti (Housekeeping)
Emily Lloyd (Wish You Were Here)

1988 (Original nominations)

A World ApartBest Picture
Winner: A World Apart
Dangerous Liaisons

Tom HulceBest Actor
Winner: Tom Hulce (Dominick and Eugene)
Kevin Costner (Bull Durham)
Tom Cruise (Rain Man)
Tom Hanks (Big)
Dustin Hoffman (Rain Man)
William Hurt (The Accidental Tourist)
Jeremy Irons (Dead Ringers)
John Malkovich (Dangerous Liaisons)

Jodie FosterBest Actress
Winner: Jodie Foster (The Accused)
Glenn Close (Dangerous Liaisons)
Melanie Griffith (Working Girl)
Gena Rowlands (Another Woman)
Susan Sarandon (Bull Durham)
Meryl Streep (A Cry in the Dark)
Sigourney Weaver (Gorillas in the Mist)

1989 (Original nominations)

Henry VBest Picture
Winner: Henry V
Do the Right Thing
True Love

Daniel Day LewisBest Actor
Winner: Daniel Day Lewis (My Left Foot)
Kenneth Branagh (Henry V)
Tom Cruise (Born on the Fourth of July)
John Cusack (Say Anything)
Matt Dillon (Drugstore Cowboy)
James Woods (True Believer)

Jennifer Jason LeighBest Actress
Winner: Jennifer Jason Leigh (Heart of Midnight)
Isabelle Adjani (Camille Claudel)
Andie MacDowell (sex, lies, and videotape)
Winona Ryder (Heathers)
Annabella Sciorra (True Love)

1990 (Original nominations)

Millers CrossingBest Picture
Winner: Miller's Crossing

Gary OldmanBest Actor
Winner: Gary Oldman (State of Grace)
Michael Caine (A Shock to the System)
Michael Gambon (The Cook, the Thief, His Wife, and Her Lover)
Richard Gere (Internal Affairs)
Jeremy Irons (Reversal of Fortune)
Paul Newman (Mr. and Mrs. Bridge)
Robin Williams (Awakenings)

Mia FarrowBest Actress
Winner: Mia Farrow (Alice)
Julia Roberts (Pretty Woman)
Meryl Streep (Postcards From the Edge)
Joanne Woodward (Mr. and Mrs. Bridge)

1991 (Original nominations)

Angel TableBest Picture
Winner: An Angel at My Table
JFK

Wesley SnipesBest Actor
Winner: Wesley Snipes (New Jack City)
Anthony Hopkins (The Silence of the Lambs)
Nick Nolte (The Prince of Tides)
River Phoenix (My Own Private Idaho)

Lili TaylorBest Actress
Winner: Lili Taylor (Dogfight)
Geena Davis (Thelma & Louise)
Jodie Foster (The Silence of the Lambs)
Kerry Fox (An Angel at My Table)
Mary Stuart Masterson (Fried Green Tomatoes)
Mimi Rogers (The Rapture)
Susan Sarandon (Thelma & Louise)
Alison Steadman (Life is Sweet)

Edit

Leave a Reply

Logged in as admin. Logout »